24.2 C
New York kenti
Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Buy now

spot_img

Angela Merkel: Türkiye’ye bağımlıyız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir ortaya gelerek görüşme öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Angela Merkel, Macron ile 24-25 Haziran’da düzenlenecek AB Önderler Zirvesi’nde ele alınacak mevzularda uyum sağlamak istediklerini belirtti.

Tepede dış siyaset mevzularında Rusya ve Türkiye ile bağların de görüşüleceğine işaret eden Merkel, hem Macron’un hem de kendisinin, NATO Tepesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini anımsattı.

“TÜRKİYE’YE BAĞIMLIYIZ”

Büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını bildiklerini, bir taraftan görüş ayrılıklarının bulunduğunu söz eden Merkel, “Diğer taraftan makul hususları birlikte şekillendirmek istiyorsak birbirimize bağımlıyız.” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Merkel, bu hususlar ortasında, göç probleminin yanı sıra Suriye ve Libya’nın geleceğine ait mevzuları gösterdi.

“RUSYA’YLA GÖRÜŞMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

Rusya ile ilgilerin G7 Zirvesi’nde de ele alındığını anımsatan Merkel, “Rusya bizim için büyük bir sınamadır. Rusya tıpkı vakitte AB’nin en büyük kıta komşusudur. Hepimizin hibrit hücumlara maruz kaldığımızı tespit etmemiz gerekiyor. Başka taraftan AB’de güvenlik ve istikrar istiyorsak, Rusya ile görüşmeye devam etmeyle ilgilenmemiz lazım. Ne kadar güç olursa olsun.” halinde konuştu. Merkel, ABD Lideri Joe Biden’in Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya geldiğini hatırlatarak Avrupa tarafının da bunu yapmasının yanlışsız olduğunu belirtti.

MACRON: ORTAK ÇİZGİDE İLERLEMELİYİZ

Macron da Merkel’in Türkiye ve Rusya ile ilgili söylediklerine katıldığını belirtti. Türkiye ile bağlantılarla ilgili mart ayında belirlenen kuralları ele alacaklarını söz eden Macron, bilhassa Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çıkarları ile Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Kafkas bölgesine ait stratejik konumları görüşeceklerini aktardı. Macron, Rusya’ya karşı AB’nin ortak bir çizgi bulması gerektiğini vurguladı. İki başkan gerçekleştirecekleri görüşmede ayrıyeten koronavirüs ile çaba, AB mevzuları ve ikili ilgileri ele alacak.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,663BeğenenlerBeğen
3,378TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler