13.8 C
New York kenti
Çarşamba, Aralık 7, 2022

Buy now

spot_img

Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘kripto para’ uyarısı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Twitter’daki hesabından yapılan açıklamada, kripto varlık alım satım platformlarının sayısı ve kullanıcısının gün geçtikçe arttığı hatırlatıldı. Bu noktada şuurlu kullanımın çok kıymetli olduğu belirtilerek, gerçek platformu tercih etmek ve inançlı süreç yapmak için dikkat edilmesi gerekenlerin yer aldığı görüntü paylaşıldı.

Ofisin toplumsal medya hesabından paylaşılan görüntüde, kripto varlıklara ait şu bilgiler verildi:

“Kripto varlıklar fizikî olmadıkları için yalnızca elektronik ortamlarda saklanabilmekte, soğuk ve sıcak cüzdan olmak üzere iki farklı ortam kullanılabilmektedir. İnternete bağlı olan ve saklanmaları için kullanıcının rastgele bir donanıma muhtaçlık duymadığı cüzdanlara sıcak cüzdan denilmektedir. Kripto varlıklar, sıcak cüzdan kullanarak saklanıyorsa; kripto varlıkların güvenliği, sıcak cüzdan hizmeti sunanlara emanet edilmektedir. Soğuk cüzdan yalnızca kripto varlık alışverişi esnasında internete bağlı olan cüzdanlardır. Bilgisayardan bağımsız bir donanımda saklanmakta, alışveriş dışında internet kontağı bulunmamaktadır. Kripto varlıkların güvenliği üçüncü taraflara emanet edilmek istenmiyorsa, soğuk cüzdanlar kullanılmalıdır.”

‘Resmi banka hesaplarında saklanmalı’

İnançlı saklama prosedürleri hakkında da bilgi verilen görüntüde, “Sıcak ve soğuk cüzdanların rastgele bir resmi standardı bulunmamakta; bu sebeple sıcak ve soğuk cüzdanların makul bir standarda nazaran denetimi yapılamamaktadır. Bu yüzden gerçek paraları saklamak için, sıcak ve soğuk cüzdanlar değil, ülkelerin inançlı kabul ettikleri resmi banka hesapları üzere para saklama sistemleri kullanılmalıdır. İnançlı alım-satım platformları; kripto varlığın alımı satımı esnasında mümkün olduğunca platformun internet trafiği, ortalama nakit bulundurma, süreç hacmi ve borsa tarafından bildirilen hacmin kullanıcıları tarafından doğruluğuna duyulan inanç faktörlerine bağlı olarak belirlenen kripto varlık borsa skoru yüksek olan platformlar kullanılmalıdır” denildi.

‘Varlıkların çalınması riski dikkate alınmalı’

Görüntünün ‘hukuki güvenlik’ başlığında ise “Kripto paralara yatırım yapılmadan evvel, ne emelle geliştirildiği, gerisindeki teknolojinin ne olduğu, sürdürebilirliği nasıl sağlayacağı üzere bilgileri içeren ‘White Paper’ (İzahname) incelenmesi ve buna nazaran yatırım yapılması gerekmektedir” bilgisi yer aldı.

Görüntüde, “Siber taarruzlar sonucunda şahsî dataların ifşası ya da platformdaki varlıkların çalınması üzere telafisi olmayan durumlarla her an karşılaşılabilme riski dikkate alınmalıdır” ikazına yer verildi.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,663BeğenenlerBeğen
3,600TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler