29.5 C
New York kenti
Perşembe, Ağustos 18, 2022

Buy now

spot_img

Gaziantep Kalesi’nin altındaki tarihi tüneller turizme açılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Muhafaza Uygulama ve Kontrol Şube Müdürlüğü, 1 yıla yakın müddettir kale altında yer alan, birçok koldan oluşan ve kilometrelerce uzunluğa sahip tünel ve mağaraların hafriyat çalışmalarını gerçekleştirirken, tünel ve mağaralar ışıklandırıldı.

Birtakım bölgelerde tünellerin ucuna ulaşılabilmesi için kazılar sürerken, Büyükşehir Belediyesi Müdafaa Uygulama ve Kontrol Şube Müdürü Serdar Murat Gürsel, yapılan çalışmanın kente artı kıymet katacağını söyledi.

TEMİZLİKLERİ 1 YIL ALDI

Şube Müdürü Gürsel, kale altında yer alan tünellerin tarihte hem ataklara karşı korunma hem de ömür alanı olarak kullanıldığını söyledi. İçi hafriyat ve molozlarla dolu olan tünellerin temizlenmesinin 1 yıla yakın vakit aldığını anlatan Gürsel, “Gaziantep Kalesi’nin altında yer alan bu tünel ve mağaralar birinci belirlediğimizde molozlarla doldurulmuş biçimdeydi. Geçmiş devirlerde bu tip mağaraları insanlar, atak altında oldukları devrinde dışarı çıkmadan içerideki bu kapalı bölmelerden su haznelerine ulaşmakta kullanıyorlardı. Bu tünel ve mağaralar hem hücum hem kaçış hem de ömrü devam ettirecek suya ulaşmak emeliyle yapılmıştır.” dedi.

“YERİN ALTINDA NE KADAR DEĞERLİ TARİHİ KIYMETLERİMİZ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Gürsel, kale altında yer alan tünellerin onarımı ile turizmde gaye yükseltileceğini ve Gaziantep Kalesi’nin kent için cazibe merkezi haline dönüşeceğini lisana getirerek, “Gaziantep Kalesi içindeki bu tünellerin muhafazası ve onarımlarını yaparak turizme kazandırmayı hedefledik. Bu tarihi tünellerle yerin üstünde olduğu kadar yerin altında da ne kadar kıymetli tarihi kıymetlerimizin olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

PROJELENDİRME EVRESİNE GELİNDİ

Tünellerin gerekli düzenlemelerin tamamlanmasıyla ziyaretçilere açılacağını belirten Gürsel, “Kale içinde oluşturacağımız tabela ve yönlendirmelerimizle bu tüneller turizme kazandırılarak ziyaretçilerimize açılacaktır. Tünellerin paklığı yaklaşık bir yıla yakın müddettir devam ediyor. Şu an moloz ve hafriyat temizliklerimiz bitti, projelendirme evresine gelindi.” dedi.

Kale altında keşfedilen tünellerin Gaziantep’in en değerli tarihi dokularından Dülük Antik Kenti’ne kadar uzandığını da anlatan Gürsel, bunun kilometrelerce uzunluk manasına geldiğini belirtip, kazı çalışmalarının ilerleyen süreçte de devam edeceğini kaydetti.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,663BeğenenlerBeğen
3,437TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler