29.5 C
New York kenti
Perşembe, Ağustos 18, 2022

Buy now

spot_img

Mesken hanımlarına düşük primle emeklilik hakkı

Milyonların nefes aldığı barış yasası ile konut bayanlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir bölümü ilgilendiren “isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine ait borçlar” da yapılandırılıyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine nazaran, Yapılandırma Kanunu Nisan 2021 ve evvelki aylara ait olup müracaat tarihi prestijiyle ödeme imkanı ortadan kalkmayan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına imkan veriyor.

İsteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim günüyle emekli olma imkânı bulunuyor. Bu kapsamda eksik günlerini yapılandıranlar emeklilik hakkı kazanacak.

Hükümet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan mesken bayanlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik ediyor. Babasından dul aylığı alan bayanlara “ev sigortası” hakkı verilirken, bugüne kadar isteğe bağlı sigorta yaptıran konut bayanlarının sayısı 300 bini geçti. Bu kapsamda sigortasını başlatan lakin primini yatıramayanların primlerini bir yıl içinde ödemesi gerekiyor.

Bu müddet içinde primlerin yatırılmaması durumunda sigortalılık müddetine sayılmayacak. Bu kapsamda olan mesken bayanları 12 aylık periyotta ödenmeyen primleri için yapılandırmaya başvurup taksit imkanlarından yararlanabilir.

Temmuzda müracaatta bulunanlar geçen yılın ağustos ayından sonraki, uğustosta başvuranlar da eylül ayından sonraki periyoda ilişkin prim borçlarını yapılandırabilecek. Borcun meydana geldiği tarihteki ana para tutarını enflasyon farkı ile peşin yahut taksitle ödeme imkânı bulunuyor.

Peşin ödeyenlerin enflasyon farkı ile ortaya çıkan borcunun yüzde 90’ı silinecek. Üç yıla kadar taksitle ödemeyi seçenler de yılda yüzde 9 fark yatıracak. Bu kapsamda olup da yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin de 30 Ağustos’a kadar müracaatta bulunması gerekiyor.

Kısmi periyodik çalışanlar da bir yıllık periyotta ödenmeyen primlerini yapılandırabilecek. Mevcut uygulamada bir ayda 30 günden az çalışanlar primlerini yatırarak eksik günlerini tıpkı ay içinde tamamlıyor. Tarım sigortalıları, kısmi vadeli çalışan sanatkarlar, konut hizmetlerinde çalışanlar, taksi, dolmuş sürücüleri de borçlarını taksitlendirebilecek.

İkameti Türkiye’de olan, zarurî sigortalı olmayı gerektirecek formda çalışılmaması, 18 yaşın doldurulması, kendi sigortalılığı nedeniyle malul aylığı, yaşlılık aylığı bağlanmamış olması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içinde 30 günden az çalışanlar isteğe bağlı sigorta yaptırabilir.

Part-time ve bir patrona bağlı olarak ayda 10 günden az konut hizmetlerinde çalışanlar da bu kapsamda. Ölen eşinden, anne babasından dul, yetim aylığı alanlar da isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor. İsteğe bağlı sigorta primi, brüt taban fiyat ile bunun 7.5 katı ortasında değişen karın yüzde 32’si üzerinden yatırılıyor. Brüt minimum fiyat bu yıl 3 bin 577 lira olup bu fiyat ile 26 bin 831 lira ortasında değişen çıkarın yüzde 32’si üzerinden prim ödenebilir.

Aylık prim meblağı en düşük 1.144 lira, en yüksek de 8.586 lirayı buluyor. İsteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim günüyle emekli olma imkânı bulunuyor. Bu yıl birinci sefer isteğe bağlı sigorta primi yaptıran bayan ve erkekler 5.400 prim günüyle 65 yaşında emekli olabilecek.

Toplumsal Güvenlik Kurumu datalarına nazaran, 4/a (SSK) kapsamında 2.4 milyon kişinin 49.2 milyar TL, 4/b (Bağ-Kur) 3.5 milyon kişinin 11.7 milyar TL, 4/c (Emekli Sandığı) 8 bin kişinin 516 milyon lira borcu bulunuyor. Genel Sıhhat Sigortası borçları da dahil 17 milyona yakın kişinin devlete 74.6 milyar lira prim borcu bulunuyor.

 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,663BeğenenlerBeğen
3,437TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler