2.2 C
New York kenti
Pazartesi, Ocak 17, 2022

Buy now

spot_img

Türk Bilim Adamından Büyük Başarı

ABD Mayo Klinik Vasküler ve Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Rahmi Oklu‘nun iki kurucu ortağından biri olduğu tıbbi malzeme girişimi Obsidio, damar içi embolizasyon için mevcut ürünlere kıyasla önemli avantajları olan, kanamayı kontrol altına alan, tümörü besleyen damarları tıkayan, anevrizmaları (damar baloncuklarını) tedavi etmek için kullanılan bir biyomateryal geliştirmişti. Obsidio, jelatin ve silikat nanotanecik yapısındaki embolizasyon (damar tıkayıcı) malzemesinin, 21 Ağustos 2019’da risk sermayesi şirketi Good Growth Capital’in birimi olan Infinite Corridor Fund ile finansman turunu tamamladığını duyurdu. Shear-thinning adlı bu biyomateryal, kan damarlarını kalıcı olarak tıkayan çok yüksek bir etkinlik derecesine sahiptir. Zamanla Obsidio’nun malzemesi doğal dokuyla değiştirilir ve arkasında iltihaplanan yabancı madde bırakmaz.

Science Translational Medicine adlı dergide 2016 yılında yayınlanan makalelerinde sunulan klinik öncesi kanıtlar, Obsidio’nun geliştirdiği (shear-thinning) biyomateryalinin, kateterler tarafından minimal invaziv bir şekilde enjekte edilebildiğini, hemostatik aktiviteye sahip olduğunu, damarların fizyolojik basınçlarına dayandığını, güvenli ve güçlü tıkanmalar oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca Obsidio’nun Tıbbi Şefi olan Dr. Rahmi Oklu, “Biyomalzeme, hekim kullanıcısı düşünülerek tasarlandı ve optimize edildi. Kullanımı kolay olmalıydı. Günümüzde kullanılan aletlerden çok daha büyük bir etkinliğe sahiptir ve enjekte etmesi basittir. Tüm bu hedeflere ulaştığımıza inanıyorum. Bu malzeme, bugün tarapötik (tedavi edici amaçlı) damar tıkama biçimimizi değiştirecek.” dedi.

Rahmi Oklu kimdir?

Rahmi Oklu, ABD Mayo Clinic Vasküler ve Girişimsel Radyoloji Anabilim Dalı Profesörü, Başkanı ve Minimal İnvaziv Terapötikler Laboratuvarı Direktörüdür. Northwestern Üniversitesi’nde tıp fakültesini bitirdi, Yale Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini ve Cambridge Üniversitesi’nden biyokimya doktora derecesini aldı. Cerrahi ve radyoloji eğitimini Columbia Üniversitesi NY Presbiteryen Hastanesi’nde tamamladı. Vasküler ve girişimsel radyoloji dalında Massachusetts Genel Hastanesi Harvard Tıp Fakültesi’nde çalıştı. Tıbbi cihazlar geliştirmek için hastadan ilham alan mühendisliğe odaklanan çalışmaları ile tanınmaktadır. Girişimsel radyoloji alanında dünyanın önde gelen isimlerindendir

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,663BeğenenlerBeğen
3,113TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler